У Вінниці знайшли найбільше поховання вояків УГА

У Вінниці розшукали найбільший військовий цвинтар 1919 року Української Галицької армії та дієвої армії УНР, знищений радянською владою. Про знахідку повідомили в Повітряних силах ЗСУ, пише Prosto Media з посиланням на  "Український інтерес".

Зазначається, що під час епідемії тифу тут було поховано до дев’яти тисяч вояків. Пошуковці припускають, що це найбільше кладовище галицької армії. Наприклад, у Львові поховано 728 воїнів УГА.

“Це – унікальна експедиція. Вже під час першого шурфування ґрунту ми виявили домовини. А за три дні роботи натрапили на десятки поховань. Це й домовини, в яких, імовірно, ховали старшин та офіцерів, і масові братські могили, припускаємо, що в них поховані рядові стрільці”, – зазначив директор Меморіально-пошукового центру “Доля” Святослав Шеремета.

Дослідник не відкидає версію, що братські могили копали, коли сил, часу і ресурсів вже бракувало. Більшість вояків УГА померли від епідемії плямистого тифу. Після встановлення точних меж кладовища, є кілька варіантів розвитку подій. Це й проведення ексгумації, і встановлення меморіального комплексу.

“Важливо, що дослідження нарешті розпочались, адже про ймовірне поховання говорили й раніше, та роками карти блукали кабінетами. Дякуємо за сприяння Повітряним Силам, адже невелика частина кладовища знаходиться на території військової частини”, – додав Святослав Шеремета.

За словами директора Центру історії Вінниці Олександра Федоришена, цвинтар, створений сотню років тому, вже у 1926-1928 роках перебував у занедбанні. А після Другої світової війни на місці масового поховання був розташований свинарник та господарка. 

Дослідники додали, що свого часу вдалось виявити у фондах Державного архіву Вінницької області справу за січень 1919 року, в якій командувач Подільського корпусу дієвої Армїі УНР Федір Колодій звертається до міської управи Вінниці з проханням виділити земельну ділянку під військовий цвинтар.

“У справі доволі чітко окреслені його межі. У розпал епідемії тифу на Поділлі станом на січень 1920-го у шпиталях Вінниці та міських околицях перебувало 8 743 вояки, з яких близько 90% померли. Поховання почали занепадати ще з перших десятиліть радянської влади. У 1970-х робітники 45-го заводу під час земляних робіт неодноразово натрапляли на кістки, втім, пов’язуючи їх із Другою світовою”, – йдеться в повідомленні.